Twój-e-pit.pl

Sprawdź i Rozlicz Twój e-PIT już dziś!

rozliczenie-pit

Otrzymałeś PIT-11? Dowiedz się jak go rozliczyć w 2020 roku.

PIT-11 jest deklaracją składaną przez pracodawcę w terminie do końca lutego w roku następującym po ubiegłym roku podatkowym.  Co powinien zawierać dokument? Jak wywiązać się z obowiązku rozliczeniowego? Podpowiadamy w artykule.

W PIT-11 zawarta jest imienna informacja o dochodach pracownika, które uzyskał w ubiegłym roku, zaliczkach pobranych przez płatnika na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także wysokości składek potrąconych podatnikowi na poczet ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego.

 

W przyszłym roku pracodawca będzie zobowiązany w terminie do końca lutego złożyć PIT-11 do właściwego urzędu skarbowego, który jest zgodny z miejscem zamieszkania pracownika w ostatnim roku podatkowym. PIT-11 powinien być przez niego złożony jedynie  elektronicznie, zaś podatnikowi może przekazać dokument PIT-11 elektronicznie, jak i w formie papierowej. W tej sytuacji również obowiązuje termin do końca lutego. Pracodawca powinien również każdego roku sporządzić kopię PIT-11 pracownika dla siebie i zarchiwizować ją na okres pięciu lat.

 

W sytuacji, gdy pracodawca mieszcząc się w terminie do końca lutego, przez przypadek wyśle PIT-11 do niewłaściwego oddziału urzędu skarbowego, w sytuacji, gdy wpisał w rozliczeniu poprawne dane pracownika, urząd we własnym zakresie przekaże dokument PIT-11 do odpowiedniego oddziału.

 

Co jeśli podatnik nie otrzyma PIT-11 do końca lutego?

 

Jeśli nie otrzymaliśmy PIT-11 w terminie, czyli do ostatniego dnia lutego, powinniśmy czekać na to aż pracodawca dopełni swoich obowiązków. Według aktualnych przepisów co roku obowiązek rozliczenia podatku ciąży na pracowniku. Fakt, że pracownik nie otrzymał PIT-11 od pracodawcy nie znosi z niego obowiązku złożenia rocznej deklaracji.

 

Jeśli wraz z końcem lutego pracownik nie otrzymał PIT-11, powinien bezzwłocznie zainterweniować u pracodawcy. Jeżeli interwencja nie przyniesie skutku, najlepszą możliwością jest wysłanie oficjalnego ponaglenia listem poleconym.

 

Po wysłaniu takiego listu mamy podstawy by zgłosić brak otrzymania od pracodawcy PIT-11 w urzędzie skarbowym. Niespełnienie tego obowiązku przez pracodawcę będzie skutkowało odpowiedzialnością karną skarbową i nałożeniem na niego kar. 

 

Otrzymałeś PIT-11 i co dalej?

 

PIT-11 może zawierać dane z różnych stosunków pracy – np. dzieła pracy, zlecenia, umowy o pracę. Gdy już w danym roku, do końca lutego otrzymamy od swojego pracodawcy PIT-11, powinniśmy go rozliczyć do ostatniego dnia kwietnia 2020 roku. W sytuacji, gdy otrzymamy nawet kilka informacji PIT-11, nie mamy powodów do zmartwień, wszystkie rozliczamy w tej samej rocznej deklaracji podatkowej. W  2020 roku, jako pracownik, będziemy mogli rozliczyć PIT-11 na kilka sposobów:

 

– rozliczenie elektronicznie PIT-11 i wysłanie e-deklaracji do urzędu skarbowego,

– rozliczenie tradycyjne (ręczne), bądź elektronicznie PIT-11 i wysłanie w placówce pocztowej, wyłącznie u operatora publicznego lub zaniesienie deklaracji osobiście do urzędu skarbowego,

– zaakceptowanie złożonej deklaracji PIT-11 przez rządowy program Twój e-PIT. 

 

Ważną kwestią jest to, by w każdym roku i we wszystkich z powyższych przypadków , zachować potwierdzenie przekazania rozliczenia PIT-11 do urzędu skarbowego.

 

Dlaczego i w jakim celu co roku dokonujemy rozliczenia PIT-11?

Na podstawie zeznania może okazać się, że zapłaciliśmy naddatek podatku i otrzymamy zwrot lub będziemy musieli dokonać dopłaty w związku ze zbyt niską zaliczką pobraną w minionym roku na jego poczet. Powyższe różnice mogą wynikać z tego powodu, że pracodawca nie uwzględnił we wniosku kwoty wolnej od podatku. W takim przypadku po rozliczeniu PIT-11 będziemy mieli nadpłatę. Natomiast jeśli w jednym miesiącu kwota wolna od podatku uwzględniona zostanie np. przez dwóch pracodawców, okaże się, że będziemy musieli nadpłacić.

 

Jak przekazać PIT-11 do urzędu skarbowego

 

Wysłanie droga elektroniczną rozliczenia PIT-11, który otrzymaliśmy wraz z końcem lutego, do urzędu skarbowego jest najlepszym rozwiązaniem. Każdego roku ułatwia to pracę pracownikom urzędu, przez co usprawnia proces realizacji zwrotu wyliczonego we wniosku. W poprzednich latach, nawet jeśli zanosiliśmy nasze zeznanie podatkowe sporządzone na podstawie PIT-11 osobiście, personel musiał wprowadzać nasz PIT do systemu informatycznego.

 

Jak uzyskać pomoc ze strony urzędu skarbowego?

 

Informacje na temat wysokości składek od dochodów można uzyskać od urzędu skarbowego.

Po złożeniu wniosku, urząd ma obowiązek wydać wtedy właściwe zaświadczenie z informacjami z PIT-11, jeśli może ono potwierdzić fakty, wynikające z prowadzonych przez nich ewidencji.

Natomiast jeżeli urząd nie jest w stanie nam dostarczyć takich dokumentów z informacjami z PIT-11, można podejrzewać, że pracodawca zaniedbał odprowadzanie zaliczek na podatek. W takiej sytuacji pracownik musi samodzielnie zapłacić w terminie składki od otrzymanych wynagrodzeń.

 

Kogo nie obejmuje obowiązek rozliczania PIT-11?

 

W świetle obowiązujących przepisów występują wyjątki, w których pracodawca nie musi danego roku składać PIT-11, mimo iż zatrudniał pracowników.  W przypadku, gdy zatrudniał na umowę zlecenie osoby, które nie były pracownikami etatowymi, dla których ustalona w umowie kwota wynagrodzenia nie jest wyższa niż 200 zł. Za takich. Pracowników odprowadza się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%, więc wystawianie dokumentu PIT-11 jest zbędne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *