Twój-e-pit.pl

Sprawdź i Rozlicz Twój e-PIT już dziś!

rozliczenie-pit

Twój e-PIT a bezpieczeństwo

Wielu świadomych użytkowników Internetu przykłada dużą wagę do swojego bezpieczeństwa w sieci. Programy antywirusowe, długie i skomplikowane hasła czy nie korzystanie z publicznej sieci internetowej, to wszystko sprawia, że zabezpieczamy się przed potencjalnym zagrożeniem. Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa w usłudze Twój e-PIT?

 

Sposób logowania do Twój e-PIT

Do usługi Twój e-PIT można zalogować się na dwa sposoby. Po pierwsze wprowadzając dane podatkowe – takie jak PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu wskazaną w PIT z poprzedniego roku. Po drugi korzystając z Profilu Zaufanego. Jest to akceptowana przez Państwo Polskie metoda uwierzytelniania i potwierdzania tożsamości w sieci obywateli Rzeczypospolitej.

 

Logowanie za pomocą danych podatkowych

Wokół pierwszej metody logowania do usługi Twój e-PIT pojawiło się wiele kontrowersji. Sposób ten pozwalał na logowanie się każdemu kto posiadał dane, takie jak PESEL i kwotę przychodu, na logowanie się do platformy. Można zapytać kto posiada takie dane oprócz nas? Na przykład pracodawcy. Jako podmioty wystawiające deklarację PIT-11, na podstawie, której większość Polaków dokonuje rozliczenia podatku, mogą zalogować się na nasze konto i np. wysłać za nas deklarację, zmienić wybraną organizację pożytku publicznego itp. Administratorzy systemu teleinformatycznego Twój e-PIT, po wielu skargach użytkowników, postanowili dodać dodatkowe systemy zabezpieczeń, który pozwala śledzić historię logowań oraz dodatkowo system po zalogowaniu prosi użytkownika o podanie kwoty nadpłaty lub niedopłaty jaką podatnik miał na zeszłorocznej deklaracji. Według Ministerstwa Finansów i administratorów portalu, metody te zapewniają bezpieczeństwo i pewność, że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do naszego konta.

 

Logowanie za pomocą Profilu Zaufanego

W usłudze Twój e-PIT użytkownicy mogą zalogować się do konta za pomocą Profilu Zaufanego. Metoda ta przekierowuje nas do strony podmiotu, który jest administratorem naszych danych (np. banku) i poprzez zalogowanie się do konta bankowego mamy dostęp do usługi Twój e-PIT. Metoda ta gwarantuje użytkownikowi większe bezpieczeństwo ponieważ za sposób logowania nie odpowiada tylko sam portal ale również dodatkowa instytucja, która dba o nasze dane osobwe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *